Първият и единствен МЛМ форум в България се продава! Изпращайте своите оферти на zaekyt7@gmail.com

За MLM и изобщо бизнесът от един аматьор

Всички компании от мрежовия маркетинг, които не са включени отгоре. Ако се съберат много фенове на някоя от тях, ще и направим раздел :)

Мнениеот pesho » Пет Окт 19, 2012 6:52 am

Първо искам да отбележа, че тази тема не е прява в стил празни философствания. Целта е съвсем конкретна - да развия бизнес (съвместно с други хора), който ползва MLM техниката за рекламиране.

Първа стъпка ще бъде планиране на системата - какви услуги, какви параметри, как да се реализират нещата напълно законно, както и в последствие търсене на пропуските в съставената система. Тук трябва да отбележим, че целта е създаването на нещо почти изцяло морално, а не изпълнено с маркетингови подвеждащи приниципи.

Втората стъпка ще бъде изграждането на системата. Създаване и тестване на сайта. Търсене на партньори, търсене на участници и други подобни. Рекламирането няма да е в тази част - целта е то да бъде реализирано чрез принципите на MLM чак на епата на стартиране на проекта.

Третата стъпка е стартирането на проекта. На тази стъпка системата тръгва и ще трябва непрекъснат анализ на нейното действие.

В тази тема полагам началото на първа стъпка. Услугата, която ще се предлага нека да е карта за отстъпки. Т.е. целта е да се приложи услуга, подобна на http://tipcard.org или http://web.sci.sc. Първите две идеи ще опиша малко по-долу, за да не развалям общата рамка на представянето.

Да спомена защо рекламирането на продукта да се осъществи посредством MLM? Ако прочетем най-горната тема в блога http://mlmzabludi.blogspot.com/, то ще видите че има много истина в написаното. Факт, обаче, е това че MLM е най-евтиният начин за рекламиране. Ако ти си избрал правилен продукт за рекламиране, то ти вече не си мошенник, независимо че самата схема ти позволява да бъдеш такъв.

Защо реших да правя това наново, а не се включа в нещо съществуващо? Всъщност тук ще си призная честно, че не съм сигурен, че това което описах дори ще се опитам да го реализирам. По-скоро бих желал да получа важен опит от отговорите на потребителите на този форум, които да критикуват идеите, които представям.

А дали не мога да реализирам всичките си идеи, присъединявайки се към tipcard.org? Не е изключено да го направя, но нещата зависят и от отсрещната страна.

=======================================================

-1- Трябва да имам правило, според което ако ресторант или заведение за хранене е в ключен/о в системата на отстъпките, тогава получаваната от картата отстъпка ще трябва да е минимум 20%. Наистина цените на предлаганото в подобни места са доста по-завишени от реалната стойност. Ако при плащане на 30 лева отстъпката ти не е поне 5 лева, то такава отстъпка и просто смешна. В подобни места е масова практика да се оставя бакшиш от 2-3 лева и така ако картата не ти прави отстъпка, то тя е съвсем безполезна.

-2- Трябва отстъпките в хранителните магазини да са "съобразени със ситуацията". Какво се има предвид? Крайната цена на която ще закупиш продукта (след прилагане на отстъпката) трябва да е конкурентна. Не е редна тя да е по-висока, или почти същата като цената в близкия супермаркет. В хипотетичното бъдеще това правило ще бъде премахнато, когато голяма част от кварталните магазинчета са в системата. Тогава удобството да пазаруваш наблизо ще се заплаща с по-восоката цена на продуктите, дори и след отстъпките.

-3- Трябва измежду дейностите на фирмата да има и такива, които са свързани директно с дейността на продажбите. Това ще е част от мотивацията на обектите да се включат към системата. Една примерна дейност може да бъде организиране на обща дистрибуция за някои стоки. Защо? Когато продаваш на едро, то цената е доста по-ниска. Наистина именно по такъв начин супермаркетите поддържат ниски цени. Същото може да се направи и с малките квартални магазинчета, ако те не пазаруват отделно, а им е организирана обща по-мащабна дистрибуция на конкретни стоки за всички тях.
Последна промяна pesho на Съб Окт 20, 2012 7:23 am, променена общо 1 път
pesho

Re: За MLM и изобщо бизнесът от един аматьор

Мнениеот hadriel » Пет Окт 19, 2012 5:25 pm

Наистина с такива правила картата ще изглежда примамлива за потребителите, но от друга страна бизнеса ще е засегнат и вероятно няма да ти е лесно да намериш достатъчно обекти. В същият момент тези които водят свои приятели трябва да печелят достатъчно за да са мотивирани, т.е. ако потребителят получава 20% отстъпка и този който му е продал картата получава бонус, и за теб остава нещо, то магазина ще трябва да направи още по голямо намаление. Точно по тази причина по мое мнение компании като SCI са всъщност пирамиди, заведенията дават малки отстъпки и не може да се печели достатъчно от това, затова се "обучават" "партньорите" да привличат нови хора и да печелят основно от таксата на новите партньори.

Според мен тази схема с карти за отстъпки е неустойчива и действа като паразит върху икономиката. Няма логика да дадеш карти на 50 човека и те като пазаруват да получаваш пари, къде е твоя принос? Тези пари се взимат от този който предлага услугата, т.е. от този който ги е заслужил и потребителят е избрал да му ги даде. Може да звучи глупаво, че мисля за кой какво е заслужил вместо как да спечеля пари по всякакви начини, но според мен това наистина има значение за един бизнес в дългосрочен план.

Имам известен опит с бизнес в други сфери, и съм забелязал че американският модел на афилиейт програми, където препродаваш продукти, но не можеш да привличаш хора и да взимаш % за това са доста по-устойчиви и успешни. Имам клиенти които по този начин са развили фирмички и го няма пирамидният ефект.

Успех с начинанието.
hadriel

Мнениеот pesho » Съб Окт 20, 2012 7:32 am

Според мен тази схема с карти за отстъпки е неустойчива и действа като паразит върху икономиката. Няма логика да дадеш карти на 50 човека и те като пазаруват да получаваш пари, къде е твоя принос? Тези пари се взимат от този който предлага услугата, т.е. от този който ги е заслужил и потребителят е избрал да му ги даде. Може да звучи глупаво, че мисля за кой какво е заслужил вместо как да спечеля пари по всякакви начини, но според мен това наистина има значение за един бизнес в дългосрочен план.

Именно затова аз изрично споменах за идея -3- (редактирах мнението си, за да номерирам идеите). Определено системата за отстъпки ще трябва да има инициативи които директно да помагат на бизнеса. Иначе и аз мисля като теб, че иначе дейността ще е вид някакъв "паразитизъм", който в бъдеще магазините без проблем ще се отърват. Наистина ако в съответния град 99% са в системата, то защо да съществува тази система - магазините си правят съответната отстъпка на всички и толкова.

Това SCI е полезно нещо. Чрез него човек може да види грешките на подобен вид дейност.

Иначе споменатата отстъпка е по отношение на заведения за хранене и ресторанти. Целта е самата система (която се опитвам да проектирам) е да не вкарва в заблуждение своите потребители. Такава голяма отстъпка няма да се изисква например за хотели - там обикновено на рецепцията не се оставя бакшиш!!!
pesho

Мнениеот admin » Нед Окт 21, 2012 9:47 pm

hadriel написа:Имам известен опит с бизнес в други сфери, и съм забелязал че американският модел на афилиейт програми, където препродаваш продукти, но не можеш да привличаш хора и да взимаш % за това са доста по-устойчиви и успешни. Имам клиенти които по този начин са развили фирмички и го няма пирамидният ефект.

Това е много вярно :)
В България стартира нова MLM компания, бъдете на линия за появата на Free MLM!
admin
Site Admin

Мнениеот pesho » Пон Окт 29, 2012 9:44 am

Идеята, която представих все още е актуална. В смисъл надявам се да намеря някой посещаващ този форум, който да се включи като съ-разработчик.
Този и следващият месец са ми доста натоварени, но като се освободя ще направя и покажа една схемичка, която е част от идеята за услугите.
pesho

Мнениеот donaanjela » Сря Ное 14, 2012 8:32 am

Здрасти,Пешо! Разгледах внимателно идеята ти. Евала,че искаш да направиш нещо самостоятелно,винаги е по-сладко,когато човек създава нещо сам,отколкото да се включва в чуждото и да разпространява чужди идеи. :)) Този вариант за директната приятелска препоръка наистина е добър-без пирамидалната схема. Само че може би това,което трябва да се изпипа е как по-точно ще се формира процента отстъпка и наистина каква полза би имал търговеца. А на каква цена ще бъде картата,мислиш лу за нещо като сървър за отчитане на покупките :) Ако го изработиш добре този план и включиш по-стойностни и интелигентни хора в проекта,както и привлекателни търговски обекти с добър процент за клиента,може за отрицателно време да предизвикаш бум и да изхвърлиш "палячовците" от SCI от пазара,а твоето име да вкезе в историята като създател на истински соц.проект .Успех!!!:))
donaanjela

Мнениеот pesho » Пет Ное 16, 2012 2:45 pm

Аз с времето съм се убедил, че привличането на хора е нещо почти невъзможно. Все още експериментирам и се уча от опита си как да се осъществи точно това. Вече съм се убедил, че добрата идея няма почти никаква стойност - просто защото няма начин никод да научи за нея...
pesho

Мнениеот donaanjela » Пет Ное 16, 2012 5:47 pm

Ммм,не е точно така. Явно не знаеш към кой да се обърнеш за рекламиране. Виж хора с недобри идеи успяват да привличат и задържат хора. А относно маркетинга от уста на уста може да го направиш не от човек на човек а примербо да ае промотира от организация,пр isic card се рекламира от студенрските и младежките организации,даже закупуванвто и е задължително. А когато нещо е евтино или безплатно също има ефект. Ще поразпитам познати и ще ти кажа и др методи ;) Гледай как разни секти и пастори събират и обират за отрицателно време хора ,шегувам се,не те съветвам да го правиш и ти :D :D Абе ти измисли наистина добра идея и оттам нататък ще е по-лесно. Много бих се радвала,ако ни информираш горе-долу как смяташ да процедираш във форума и каква е точно идеята,ще помагаме с каквото можем :))
donaanjela

Мнениеот pesho » Съб Ное 17, 2012 2:14 pm

Първото нещо което смятам да направя е да разбера как технически са организирани подобни системи. Примерно как в съответния обект се отчита ползването на картата? Има ли начин това да се осъществи автоматично през касовия апарат - ако не може, тогава едва ли много обекти биха се навили да ползват картата, дори и да им предложа добра идея. Ако се отчита с касовия апарат (а касовите апарати са толкова видове, че някои не са и програмируеми), то ще може ли данните да се пращат на сайта, в който ще е към картата - тррябва да има връзка с интернет? Или примерно на определен период да се прехвърля през друг носител към интернет???
Ето за това нещо определено имам нужда от помощ. Иначе аз мога да програмирам на С. Не съм програмирал контролери, но и ако това се наложи очаквам да се справя...
Иначе конкретни идеи за системата мога да кажа още сега, но някак ми се вижда че правя сметки без кръчмар (ако на горното нещо разбера отговора, тогава нещата стават вече по-реалистични).
pesho

Мнениеот donaanjela » Съб Ное 17, 2012 4:55 pm

Та значи,знам,че някои обекти имат устройство за чекиране. А иначе и save card и tip card имат индикационен номер на тях,който може да се набира на компютър към сайта на компанията.Така че не е нужно да си купуват апарат ,но трябва картата да си има индикационен номер и мисля,че търговецът изпраща номерът на сайта н компанията (там където е вход търговвци) . оттам вече компанията разпределя процента. :)) Според мен това е най-малкия проблем,обектите са подготвени,спокойно ;) Това,което ми е по-интересно е структурирането оттук нататък,разпределянето на процента,обектите,къде ще е млм елементът и т. н.? :))
donaanjela

Следваща

Назад към Други компании

• { RELATED_TOPICS }
    Отговори
    Преглеждания
     Последно мнение